- Konec mandátu české eurokomisařky by se obešel prakticky bez mediální pozornosti, nebýt Elona Muska
- Věra Jourová je podle Muska ztělesněním banálního byrokratického zla
- Shrnuli jsme snahy Jourové jako eurokomisařky, abychom zjistili, jestli má Musk pravdu
Obsah článku
Abychom byli korektní, zde je reakce Elona Muska, kde Jourovou označil, jak ji označil. Učinil tak v odpovědi na jiný post a samozřejmě, jako cokoliv, co musk „tweetne“, to neušlo pozornosti.
Věra Jourová a kauza Budišov
V letech 2003 až 2006 byla Věra Jourová členkou ČSSD a v roce 2004 kandidovala za tuto stranu ve volbách do Evropského parlamentu.
Hned začátek kariéry ve vysoké politice provázelo obvinění z korupce. Obvinění, že od starosty Budišova Ladislava Péti dostala Jourová úplatek ve výši 2 milionů, se nakonec ukázalo jako nepodložené (stíhání zastavilo v roce 2008 Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 9 a Nejvyšší státní zastupitelství). Problém byl v tom, že Věra Jourová strávila měsíc ve vazbě, takže v roce 2011 vysoudila na státu 3,6 milionu korun a omluvu za ušlý zisk. Jenom poznamenáme, že v té době byla náměstkyní ministra pro místní rozvoj.
Poprvé eurokomisařkou
Před parlamentními volbami v roce 2013 se hnutí ANO profilovalo jako protisystémové a Věra Jourová, která stále měla jakousi auru toho, že jí stát ublížil a nespravedlivě věznil, se Babišovi hodila. Udělal ji první místopředsedkyní ANO 2011. Následně uspěla ve volbách do sněmovny a v lednu 2014 byla jmenována ministryní pro místní rozvoj.
Dlouho se tam neohřála a v říjnu stejného roku rezignovala na post ministryně. Stala se totiž kandidátkou hnutí ANO na posty eurokomisařky. Opět úspěšně a v tehdejší Junckerově komisi měla na starosti portfolio spravedlnosti, spotřebitelské politiky a rovnosti pohlaví. Komisařkou se stala v listopadu 2014.
Nahrávala Jourová Babišovi?
Podle neziskové organizace Corporate Europe Observatory byla problematická pozice Věry Jourové v Evropské komisi s ohledem na dotační byznys Andreje Babiše. Mělo docházet dokonce ke střetu zájmů. V letech Jourová spoluvlastnila firmu Primavera Consulting, která podnikala v oblasti evropských fondů a ještě předtím pracovala ve stejném segmentu ve veřejné správě. Dotace tedy měla Věra Jourová bezpochyby zvládnuté na jedničku. Nicméně nikdy nebylo vzneseno žádné obvinění stran propojení její pozice v Bruselu a Babišova byznysu.
Eurokomisařka po druhé
Za nejproblematičtější by se z jistého pohledu dalo označit druhé období, kdy byla Věra Jourová eurokomisařkou, ba dokonce místopředsedkyní Evropské komise. Měla na starosti kontrolu dodržování hodnot Evropské unie a transparentnost.
Regulace sociálních sítí
Jourová se velmi angažovala v oblasti sociálních sítí, a to zejména v době, kdy byly plné dezinformací o covidu, tedy zhruba od roku 2021. Nicméně to už je spíš problém unáhlených závěrů vědeckých kapacit, WHO a podobně. Postoj Věry Jourové by se dal shrnout jedním z jejích prohlášení:
„Co je nelegální už nyní v off-line prostoru, musí být považováno za nelegální také on-line.“
Postupně snahy nabyly konkrétnějších obrysů. Provozovatelé sociálních sítí už nemohli zůstat neteční k obsahu a museli jej začít sami skenovat a případně mazat. Zhruba tady spatřujeme jádro problému, který s Jourovou má Elon Musk. Ten totiž po koupi Twitteru značně uvolnil pravidla a z X (přejmenovaný Twitter) se stala spíš názorová žumpa plná nenávistných příspěvků. Zjednodušeně – dělá si tam víceméně kdo chce, co chce a podle toho to vypadá. Když potřebujete zvednout tlak, běžte na X, zaručeně to pomůže.
Nejde to moc dohromady se zpřísňováním pravidel v EU, která se snaží, aby všechna sociální média byla „bezpečným prostorem“. Ke cti Jourové slouží, že se vždy snažila alespoň trochu o nějakou svobodu slova, chápala, že ji musíme zachovat a nebyla zdaleka tak radikální, jako někteří jiní činitelé, kteří by chtěli jít spíše směrem potlačování jakýchkoliv jiných názorů, než těch „správných“.
Zákaz šifrování
Až do této chvíle bychom mohli možná Jourovou označit za političku/komisařku, které vlastně není až tak moc, co vytknout. Držela směr se zbytkem bruselské moci a názorově byla poměrně konzistentní, jakkoliv se nám některé její postoje mohou nelíbit.
Jenže! Někdy v roce 2022 přišly první návrhy Evropské komise zakázat end-to-end šifrování soukromých komunikací. Naprosto bezprecedentní krok, který zavání praktikami nechvalně proslulých režimů, se naštěstí do dnes nepodařilo prosadit. Věra Jourová patřila k těm, co návrhy protlačovali nejvíce. Samozřejmě se to zabalilo do snahy o potlačení dětské pornografie.
Masivní kus práce proti těmto snahám odvedli Piráti. Můžete s nimi nesouhlasit v čemkoliv jiném, ale pokud chcete zachovat alespoň špetku soukromí, musíte uznat, že někdy je fajn, že nás v Bruselu zastupují i oni.
Poslední návrh, který byl medializován, se týkal skenování obrázků, které si uživatelé například WhatsAppu posílají. Bez souhlasu s jejich sledováním umělou inteligencí, byste vůbec nemohli žádná média posílat. V praxi to má fungovat stylem, že AI vyhodnotí, jestli na fotce je nebo není problematický obsah a pokud ano, pošle to nějakému úředníkovi k vyhodnocení „ručnímu“. Následovalo by případné posunutí fotky jako důkazu orgánům činným v trestním řízení. Rozhodnout se o tomto návrhu má v listopadu letošního roku.
Je dobře, že Jourová odchází?
Když se tedy na působení Věry Jourové podíváme zpětně, není divu, že Musk ji příliš v lásce nemá. Jeho sociální sít si s regulacemi, pokud je to jen trochu možné, vytírá pozadí a podle toho to také na X vypadá. Na druhou stranu se v posledních dnech hodně přehlíží mnohem nebezpečnější snahy české eurokomisařky v podobě snahy o narušení soukromí uživatelů chatovacích aplikací. To nám připadá daleko závažnější a na pomyslných miskách vah to Jourové z našeho pohledu přitěžuje a přiklání ji to skutečně spíše na „temnou stranu“. Až se vás aplikace zeptá, jestli chcete ve WhatsAppu komunikovat krom rodiny i s evropským úředníkem (vámi placeným úředníkem, nutno dodat), který se bude dívat na fotky vašich koupajících se dětí, víte, komu můžete poděkovat.
Zdroj: autorský text, aktualne.cz, irozhlas.cz
Obrázky: Midjourney