- Zákazníci Applu si staré telefony nechávají, nebo je posílají dál po rodině
- Nejvíce z nich však starý telefon prodá, iPhony totiž dobře udržují hodnotu
- Naopak uživatelé Androidu si svůj starší telefon častěji nechávají
Jakmile si jdete do obchodu pro nový mobilní telefon, vyvstává otázka, co dělat s tím starým. Někdo jej prodá, někdo pošle dál v kruhu rodinném, jiní lidé jej rovnou odevzdají k recyklaci, protože je ve stavu, ve kterém jej nelze prodat. Jak se chovají zákazníci nových iPhonů 16?
Obsah článku
Starý iPhone? Prodat nebo předat příbuzným
Jak už zaznělo, možností, co udělat se starým telefonem, je vícero. Velice záleží na tom, v jakém je stavu a jak je starý. Agentura Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) informuje o tom, že největší část zákazníků Applu svůj starý iPhone jednoduše prodá, případně nechá rovnou vykoupit, tzv. na protiúčet.
Dle statistiky CIRP se takto chová 41 % zákazníků ve Spojených státech. Naprosto rovnocenná část zákazníků (40 %) si jej nechá – buď jej zavře do šuplíku jako záložní telefon, anebo jej přenechají kamarádům či někomu v rodině (partnerce, partnerovi, dětem, rodičům).
Jen 19 % uživatelů pak telefon vyhodí. To nemusí nutně znamenat odhození do koše, ale například ekologickou recyklaci nebo přenechání potřebným (seniorům, dětem v dětských domovech atd). Do této statistiky spadají i ti uživatelé, kteří o svůj mobil přišli vlivem ztráty, krádeže nebo nevratného poškození.
Zákazníci Androidu jsou jiní
Při porovnání se zákazníky androidových telefonů však dochází k zajímavé rozporu. V případě uživatelů z „druhého břehu“ totiž nadpoloviční většina (53 %) telefon neprodává, ale nechává si jej jako zálohu, případně jej přenechá příbuzným. Prodej či výkup preferuje 17 % dotazovaných, 30 % zákazníků rovnou telefon pošle k recyklaci.
Lze očekávat, že tento jev je způsobený obecně častější mezigenerační obměnou telefonů u zákazníků Androidu. iPhony si drží na hodnotě delší dobu a zákazníci se jich buď zbavují hned po roce (prodej) anebo až úplně na konci životního cyklu, obvykle po 3–4 letech. Zato uživatelé Androidu mění telefon každé 2–3 roky.
Zdroj: CIRP
Zdroj obrázků: