- Operační systém macOS není imunní vůči kybernetickým hrozbám
- Kyberbezpečnostní experti varují před dvěma hlavními malwary ohrožujícími počítače Mac
- Jde o adwar Pirrit a špionážní trojský kůň PSW.Agent
Mezi uživateli panuje představa, že operační systémy společnosti Apple jsou perfektně chráněné a uživatel je při jejich používání nedostižitelný internetovými hrozbami. Bohužel to tak úplně neplatí a i Mac čas od času ohrožují škodlivé aplikace, malwary a počítačové viry. Jako právě nyní, kdy kyberbezpečnostní experti varují zejména před dvojicí malwarů.
Obsah článku
Adware Pirrit na vašem Macu
Podle statistiky společnosti Eset byl nejčastějším malwarem na počítačích Mac v Česku a na Slovensku od července do září 2024 adware Pirrit. Ten patří do rodiny adwarů, což jsou počítačové viry, které sice nekradou data ani neničí počítač, ale napříč operačním systémem vám ukazují nežádoucí reklamu.
Podle Jiřího Kropáče, vedoucího výzkumné pobočky Eset v Brně, se Pirrit na Apple počítačích v udaném období šířil nejčastěji prostřednictvím falešné verze aplikace MetaTrader, která slouží pro investice a obchodování. Podle Esetu Pirrit útočil ve 22,2 % případů.
Malware PSW.Agent
Každý desátý útok (11,1 %) měl na starosti malware z velmi škodlivé rodiny počítačových virů, a sice PSW.Agent. Jde o klasický šmírovací software, který umí nepozorovaně špehovat svého hostitele a v nepozorovaný okamžik krást jeho data – včetně přihlašovacích údajů na sociální sítě nebo do internetového bankovnictví.
PSW.Agent si do svého počítače Mac mohli nainstalovat uživatelé, kteří nechtějí platit za originální licence některých programů, a různě po internetu loví pirátské „cracknuté“ verze. Podle expertů Esetu se totiž tento malware ukrýval například v cracknutých verzích Adobe Illustrator, případně ve falešné aplikaci hudebního přehrávače Spotify.
Bezpečnost především
Přestože macOS je obecně – i odborníky v oboru – vnímán jako bezpečnější než konkurenční Windows, i zde se musí mít uživatelé na pozoru. Dobrou radou je, jako vždy, stahovat aplikace z ověřeného zdroje, kterým je v tomto případě oficiální obchod s aplikacemi App Store. U placených verzích je zkrátka lepší zaplatit, jinak můžete s malwarem v počítači.
„Platformu macOS si můžeme představit jako konkurenci k operačnímu systému Windows. […] Je však důležité dodat, že uživatelů s touto platformou je daleko méně než uživatelů s operačním systémem Windows. Nové útoky se tak objevují většinou se zpožděním a není jich tolik,“ uvádí Kropáč z Esetu na konto bezpečnosti jablečného OS proti Windows.
Zdroj: Malwarebytes, Eset
Zdroj obrázků: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)