- Pořídili jsme si jeden z levných krytů na největším českém eshopu
- Stojí AlzaGuard Matte Case za to, nebo bude lepší se mu vyhnout?
Obsah testu
Klasický kryt na iPhone od Applu je skvělý, perfektně zpracovaný, v ruce velmi příjemný a telefon perfektně chrání. Má však dvě nevýhody. První spočívá v jeho ceně, která je poměrně vysoká a druhé negativum je spíš vlastnost – špatně se zasouvá do kapsy kalhot nebo vlastně do jakékoliv kapsy. Silikon zkrátka „neklouže“. Proto jsem se rozhodl pořídit si i kryt jiný.
Jeden z těch levnějších krytů
Nechtěl jsem investovat víc než je nutné, takže jsem si seřadil kryty na iPhone 16 Pro podle ceny a vzal ten, který vypadal alespoň trochu použitelně. AlzaGuard Matte Case je totiž z termoplastického polyuretanu, což je v podstatě pro kryt velmi vhodný materiál. Dobře totiž odolává nárazům, je ohebný a nemá a víc „klouzavý“, respektive má nižší smykové tření než silikon.
Cením, že je kryt z Alzy zabalený do papíru, což je relativně jednoduchý materiál na likvidaci a není třeba se do něj pracně dostávat, jako třeba do plastového blistru. Jednoduše se otevře tenká krabička, kryt se zní vyklepne a je vyřízeno.
Sedí skvěle
Na iPhone 16 Pro sedl jako ulitý, ačkoliv při nasazení je třeba vyvinout nadprůměrnou snahu. Což je dobré znamení! Znamená to, že třeba při pádu telefonu na zem se kryt od telefonu neoddělí, ale zůstane na něm. Pokud však máte ve zvyku přehazovat kryty denně, doporučím se poohlédnout jinde, AlzaGuard jde hůře nasadit, ale i sejmout. Což je ostatně logické.
AlzaGuard Matte Case chrání velmi solidně
Kolem displeje vytváří kryt AlzaGuard zhruba třímilimetrovou vrstvu, o kterou telefon naroste. Je to daň za ochranu zařízení, protože větší vrstva = lepší odolnost proti nárazům. Displej je chráněn asi půlmilimetrovým přesahem, takže nemusíte mít strach položit telefon panelem dolů třeba na stůl.
Záda jsou průsvitná, boky nikoliv, působí to i po hmatu jako dva malinko rozdílné materiály. Přes určitou míru průsvitnosti zad není moc patrná barva iPhonu. Jedince s OCD bude asi lehce znervózňovat, že lehce prosvítající jablíčko není úplně uprostřed kroužku MagSafe. Ano, není to estetické, ale u krytu za 349 korun jsem ochoten to akceptovat.
Na zádech ještě stojí za zmínku „ohrádka“ kolem modulu fotoaparátu. Chrání skvěle, opět o něco přečnívá rovinu skel čoček, takže za mě naprosto v pořádku.
Výřez pro Camera Control
Nejsem úplně fanouškem nového tlačítka pro ovládání fotoaparátu, ale patrně ještě méně jsou z něj odvázaní výrobci příslušenství. Apple totiž udělal tlačítko dotekové, takže je potřeba prst vodivě s ním propojit. Lze to realizovat dvěma způsoby. Buď jako v případě originálního krytu pomocí kovového tlačítka na krytu, nebo jako to má AlzaGuard výřezem.
Druhá možnost je vizuálně více rušivá, nicméně mohu potvrdit, že je funkční a není se nijak přizpůsobovat, bříško prstu se na tlačítko fotoaparátu bez problémů dostane. Ovládání funkcí s Camera Control spojených je tedy bez problémové.
Stojí za to?
Za 349 korun, za které jsem kryt pořídil, nebylo moc o čem přemýšlet. Ano, zelený AlzaGuard Matte Case není nic extra estetického, ale funkci plní, a to bezvadně. Pokud hledáte levný kryt, klidně jej do výběru zařaďte. Nepřekvapí prakticky ničím, ale svoji práci odvede. Navíc vypadá i velmi odolně, takže nebude hned omlácený ze všech stran.
Zdroj: autorský text
Obrázky: Jakub Mokříš