- Vyzkoušeli jsme dva levné kabely pro nabíjení iPhonů s USB-C konektory
- Změřili jsme jejich výkon při přenosu dat, zhodnotili jsme jejich odolnost
- Oba kabely mají délku 2 metry
Obsah testu
V touze najít nějaké nové napájecí kabely jsme objednali dva, které by měly zvládnout nabíjet iPhone, iPad a MacBook. Požadovali jsme alespoň základní schopnost přenosu dat, takže jsme se spokojili se standardem USB-C 2.0. Podstatnější pro nás byla cena. Za dvoumetrový kabel nechceme dát víc jak 250 korun. Do požadované cenové hladiny se vešlo více produktů, objednali jsme dva, a to kabel Vention Type-C a AlzaPower SilkCore. Nějaký čas jsme je používali, oba naše testování vydržely, přišel tedy čas zhodnocení.
Vention Type-C
Přiznám se, že Vention mě na první pohled zaujal tím, že vypadá velmi odolně. Konektory jsou hliníkové a oplet je z poddajných textilních vláken. Odolnost tento produkt skutečně potvrdil, nechal si líbit přejíždění židlí i natahování, takže v tomto směru jsem byl spokojen na jedničku.
Výrobce udává, že má zvládat přenášet výkon až 100 W podle standardu Power Delivery. V reálu to bylo 68 W, na víc jsme se nedostali. Pro nabíjení iPhone to však stačí bez problémů. Pakliže však máte 100W adaptér, jeho plný výkon pro nabíjení MacBooku nevyužijete, bohužel.
Co se týče schopnosti přenášet data, deklaruje Vention u tohoto kabelu až 480 Mbps. Při měření se nám podařilo dostat se v zápisu na 228 Mbps, čtení probíhalo rychlostí rovných 300 Mbps. Za 179 korun to nehodnotíme nijak kriticky. Svůj účel tento dvoumetrový kabel splňuje, byť nedosahuje avizovaných parametrů. U přenosových rychlostí to není překvapivé, výkon jsme však očekávali na úrovni toho, co výrobce slibuje.
AlzaPower SilkCore
Konstrukčně zcela odlišný kabel, který je potažený na omak velmi příjemným materiálem, patrně silikonem. Jeho tloušťka je vyšší, než u běžných kabelů takže působí hodnotněji. Konektory jsou zalité v plastu, takže odolnost zde bude o něco nižší než u Ventionu. Po opakovaném přejíždění židlí však začal malinko praskat v jednom místě. Zvládl však trvalé ohnutí pod ostrým úhlem, když mezi skříní a nabíječkou nebyl dostatek prostoru.
Neodpustím si poznámku k bílé barvě, která přitahuje veškeré možné nečistoty. I v relativně často uklízené pracovně časem kabel má tendence se špinit. V autě je to násobně rychlejší proces, což mě donutilo jej před focením do testu vyčistit jarovou vodou. Příště už bych si jej v bílé barvě nekoupil a volil bych raději černou. Špinavý bude kabel stejně, ale nebude to vidět.
Stran výkonu jsme neměli možnost využít plných deklarovaných 240 W. Maximum, na které jsme se dostali, bylo 138 W (pomocí 140 W adaptéru).
Rychlost přenosu dat je opět uvedena 480 Mbps. Měření ukázalo, že zápis se tomuto parametru přiblížil na 298,4 Mbps, čtení probíhalo rychlostí 320 Mbps. Výsledky to rozhodně nejsou špatné, naopak jsou velmi solidní.
Jaký kabel vybrat?
Pro nabíjení MacBooku bychom volili AlzaPower SilkCore, a to z důvodu lepších parametrů výkonu. Pakliže chcete nabíjet jenom iPhone, karta se obrací a koupili bychom Vention Type-C. Proč, když nezvládne ani 70 W? Je totiž odolnější na omak a hliníkové konektory zkrátka vydrží víc než plast. Textilní oplet také snese větší zátěž než silikon, což se při testu i prokázalo. Ani jeden z výrobků však není vyloženě špatná koupě a ve finále jsou doporučení hodné oba.
Zdroj: autorský text
Obrázky: Jindřich Pražák
„Po opakovaném přejíždění židlí“ zajímavá metodika testu 🙂