- O2 Tag je nový lokátor na českém trhu
- Má podobné funkce jako Apple AirTag, funguje i s aplikací Najít
- Přítom stojí polovinu, jeden vyjde na 499 korun, lokátor od Apple stojí 890 korun
Na českém trhu se prodává celá řada chytrých lokátorů. Přestože spousta jich byla dostupná ještě před příchodem Apple AirTagu, tento produkt americké společnosti způsobil v tomto segmentu obrovský boom. Od té chvíle nabízí vlastní lokátor i Samsung, Google, Motorola a mnoho dalších firem.
Například i operátor O2, který prodává svým zákazníkům lokátor s funkcemi AirTagu s výraznou slevou. Co vlastně umí tento O2 Tag a zastoupí originální AirTag, přestože stojí polovinu?
Obsah článku
K čemu je lokátor typu AirTag?
AirTagy a podobné lokátory jsou malá elektronická zařízení, která pomáhají sledovat polohu předmětů nebo zvířat. Fungují tak, že vysílají signál, který mohou zachytit blízká zařízení (jako jsou chytré telefony) a předat informaci o poloze do cloudu. Nemají tedy vlastní GPS, ale řídí se podle okolních zařízení.
Majitel lokátoru pak může pomocí aplikace ve svém telefonu zjistit, kde se sledovaný předmět nachází. Jsou užitečné pro nalezení ztracených věcí jako jsou klíče, peněženky, zavazadla nebo třeba domácí mazlíčci. Díky své malé velikosti a dlouhé výdrži baterie jsou praktické pro každodenní použití.
O2 Tag: levnější kopie AirTagu?
O2 Tag nabízený na e-shopu modrého operátora vypadá vlastně hodně podobně jako AirTag. Rozdíl je pouze v tom, že je celoplastový a na přední straně má logo O2. Uvnitř konstrukce se nachází jedna knoflíková baterie velikosti CR2032. Součástí balení je také bílý silikonový přívěšek na klíče.
Díky shodné velikosti s AirTagem jej můžete vlastně používat s originálním příslušenstvím, jako jsou různě portmonky s otvorem pro lokátor, nebo poutka na klíče a podobně. V tom je zásadní rozdíl oproti lokátorům jiných tvarů než kruhových, například Fixed nebo Samsung Galaxy Tag.
Funkce: co umí O2 Tag?
Z hlediska funkcí je to vlastně jednoduché. O2 Tag funguje v rámci ekosystému Najít (v originále Find My). Jakmile si takový lokátor přinesete domů, stačí otevřít na vašem iPhonu, iPadu či Macu aplikaci Najít, přejít na předměty a kliknout na ikonku přidat „+“ a vybrat „Přidat jiný předmět“.
Váš nově rozbalený lokátor se v tu chvíli zaktivuje a můžete jej přidat do svého ekosystému Najít. V tu chvíli máte přehled o tom, kde se nachází a kolik energie v baterii ještě zbývá.
Pokud hledáte předmět, ke kterému máte lokátor přiřazený a fyzicky připnutý, můžete v něm přehrát zvuk nebo se nechat na jeho polohu navigovat. Tag můžete také sdílet s jinou osobou, aby jej měla ve své aplikaci Najít.
Nu a v případě, že se předmět s lokátorem ztratí, můžete taktéž nahlásit ztrátu, vlivem čehož se lokátor uzamkne, aby jej nemohl nikdo resetovat a přidat do svého Najít.
O2 Tag vs. Apple AirTag
Mezi lokátorem od O2 a Applu je de facto jen jeden jediný rozdíl. Co se týká navigace, O2 Tag vám zobrazí svou polohu ve vaší výchozí aplikaci pro mapy, může jít o Apple Mapy, Mapy Google a jiné.
To samozřejmě umí i AirTag. Nicméně ten kromě toho podporuje i hledání v prostoru pomocí UWB. To znamená, že pokud hledáte ztracené klíče v bytě nebo v kanceláři, dokáže vás navádět přímo v prostoru pomocí AR rozhraní. Je to taková hra „Přihořívá, hoří“.
O2 Tag cena
Nejzajímavějším aspektem O2 Tagu je pochopitelně cena. Lokátor z dílny operátora je totiž výrazně levnější než originál od Apple. Malé srovnání: jeden AirTag vyjde na 890 korun, oproti tomu O2 Tag stojí 499 korun včetně DPH.
Pokud jste navíc klientem operátora, máte u něj SIM kartu, televizi či domácí internet, máte do konce srpna nárok na další slevu. V takovém případě vás Tag vyjde jen na 249 korun, plus další druhý máte za zvýhodněnou cenu 124 korun.
Tím ale akce nekončí – pokud se řadíte do programu Unity, kromě O2 jste tedy i klientem AirBank, můžete do konce prázdnin pořídit za ještě výhodnější cenu 199 korun za kus. Balíček tří kusů vás pak vyjde na 399 korun, namísto standardní ceny 999 korun.
Zdroj: autorský text, recenze
Zdroj obrázků: se svolením O2