- Apple AirTag přišel v roce 2021.
- Očekávaný nástupce AirTagu pravděpodobně nebude před rokem 2025.
- Problém je v tom, že Apple má obří zásoby, které nejprve musí prodat.
AirTag 2 je s velkou pravděpodobností už hotovým produktem, je to ostatně jeden z těch méně složitých kousků elektroniky, které Apple vyvíjí a prodává. Ještě nedávno se mluvilo o tom, že bychom se měli dočkat nového AirTagu už letos, bohužel se tak pravděpodobně nestane.
Plné sklady AirTagů
Podle agentury Bloomberg je představení i uvedení na trh odsunuto na rok 2025, přičemž důvod je velmi prozaický. Apple má obrovské skladové zásoby, protože AirTagů nechal vyrobit větší množství, než kolik se jich prodalo. Kdyby tedy přišla druhá generace, reálně hrozí, že by v Cupertinu měli nepěkný bolehlav, protože by museli řešit, co s generací první. Ostatně kdo chtěl, ten si už lokalizační žetonek pořídil a nemá moc důvod kupovat nový, čemuž nahrává i uživatelsky výměnná baterie. Konkurence navíc neumí nic navíc, takže Apple skutečně v tomto směru nic netlačí.
AirTag 2 – co přinese?
Nepředpokládá se, že by dvojka měla umět něco zásadně nového. Už čip U1, který je v současné generaci, je pro potřeby dohledání například svazku klíčů dostatečný. Apple Watch Ultra 2 nebo iPhone 15 mají čip U2, který zvládá komunikaci na větší vzdálenost, což je asi tak jediný myslitelný upgrade, se kterým by AirTag mohl přijít.
AirTag a geolokace bez SIMkarty
Pro ty čtenáře, kteří se v Apple portfoliu zase tolik nevyznají krátké vysvětlení. AirTag používá výše zmíněný čip U1, který mu umožňuje určit směr k různým zařízením vybaveným stejným čipem. Lokalizace tedy funguje v rámci sítě Apple zařízení, se kterými čip navazuje spojení přes Bluetooth. Pomocí čipu určí třeba iPhone polohu AirTagu a odešle ji na server Applu, který je následně schopen ji zobrazit majiteli lokalizačního žetonku na mapě a dovést ho například ke ztraceným klíčům.
Energeticky nenáročný
Obrovská výhoda je, že zařízení samotné má velmi nízkou spotřebu energie. Vystačí si bohatě s baterií CR2032, se kterou umí fungovat zhruba šest měsíců až rok. Výměna je otázkou zhruba minuty. Vzhledem k tomu, že běžná cena miniaturního lokátoru je necelých 800 korun s DPH, se jedná o velmi dostupný produkt.
Zdroj: 9to5mac, Bloomberg