Apple AI
  • Apple zatím nemá konkurenceschopný AI projekt, zoufale mu v tomto ujíždí vlak.
  • Siri je zastaralý model, který má skutečně jenom elementární umělou inteligenci.
  • S příchodem iOS 18 se to má podle spekulací změnit, Apple AI má být přelomová.

S velkou spoustou věcí Apple nepřišel jako první, ale spíš vzal věci, které už zkusil udělat někdo jiný, vylepšil je, hezky zabalil a poslal na trh tak, aby se snadno používaly a lidé je měli rádi. Odhadujeme, že nejinak tomu bude i s novou umělou inteligencí.

Kdy přijde Apple AI?

První představení uvidíme patrně současně s prezentací nových produktů a iOS 18 na konferenci WWDC 2024, která se odehrává každý rok v první polovině června. Následovat budou betaverze nových operačních systémů a někdy v druhé půlce září byl umělá inteligence z dílen Applu měla vyjít současně s iOS 18. Jsou to zatím pouze spekulace, na druhou stranu vše nasvědčuje tomuto scénáři. Cupertinští už nemohou déle čekat, všichni hlavní soupeři už AI více či méně implementovali. Je velmi pravděpodobné, že pro AI bude plnohodnotně dostupná jen s novými iPhony 16.

Jaká bude Apple AI?

Jak bude umělá inteligence od Applu vypadat, zatím není jasné. Je dost dobře možné, že Siri už to nebude a firma přijde s nějakým novým, modernějším jménem nebo názvem. Ostatně Siri je tu s námi už nějaký ten pátek, a to od října 2011.

Jisti si můžeme být tím, že Apple bude chtít provázat AI celým svým porfoliem. Zatím asi nedovedeme dohlédnout důsledků a možností, které by to přineslo, ale v tomto uměli v Cupertinu vždy překvapit. Vsadili bychom také na to, že co bude možné, to budou počítat zařízení sama. Jednak se tím zlepší odezva, ale hlavně si Apple vždy velmi zakládal na soukromí uživatelů, takže je reálně možné, že „ven“ se bude dat odesílat minimum.

Zadávání pokynů pro AI? Primárně asi hlas

Základem všech produktů s jablíčkem je uživatelská přístupnost. Což znamená ideálně nemuset nikam nic psát. Velký důraz bude jistě kladen na možnost zadávat pokyny hlasem, což je pro AI modely složitější než při zadávání přes klávesnici. Proč? Když člověk mluví, nemá tendence tolik své pokyny strukturovat. Lze na druhou stranu více pracovat s tonalitou hlasu a emocemi, čehož by mohla Apple AI využívat. Zatím nevíme o žádném projektu, který by kladl důraz i na to, jak člověk pokyny sděluje, naopak všechny se zatím zaměřují výhradně na obsah sdělení.

Jistě bude Apple umělá inteligence protkána celým systémem. Čekáme, že bude nejen plánovat schůzky a třeba v reálném čase tlumočit, ale samozřejmě je nutné, aby i generovala obrázky, případně texty. Pro generativní úkoly by mohla přibýt nová aplikace, kde by se výsledky shromažďovaly.

Pomoc zrakově postiženým

Produkty s jablečné produkty byly vždy dost napřed v nejrůznějších způsobech usnadnění práce se nimi. Ať už se to týkalo smyslově nebo tělesně postižených lidí. Zde může hrát Apple AI obrovskou roli. Člověk se slabým zrakem, nebo dokonce slepý, by mohl namířit telefon před sebe a do AirPodů by mu umělá inteligence mohla popsat, co zhruba je před ním. Případně by mohla třeba v obchodě pomoci s výběrem potravin a podobně. Pro spoustu nejen zrakově postižených by dobře implementovaná AI mohla představovat doslova přelomovou věc a rapidně by dokázala zvednout kvalitu jejich života.

Revoluční AI od Applu?

Když už spekulujeme, nemůžeme si odpustit pohled, který je typický pro Apple. Ten se totiž snaží vždy přinést něco málo navíc. Oproti dnes tolik pupulární ChatGPT, Midourney nebo třeba Samsung AI by tak mohla Apple AI mít něco, co ji skutečně před konkurenci posune. Zatím opravdu nedokážeme ani spekulovat, co všechno možnosti výpočetního výkonu iPhonů a umělé inteligence umožňují, ale třeba budeme opravdu opět zírat s otevřenou pusou a těšit se, až si prezentované funkce vyzkoušíme.

Zdroj: Apple
Zdroj obrázku: Midjourney

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *