Apple Vision Pro
  • iFixit se v posledních dnech zaměřil na Apple Vision Pro.
  • Nejnovější zařízení z Cupertina je skutečný technologický skvost.
  • Vision Pro má displeje s neskutečnou hustotou pixelů. Rastr iPhonů je oproti nim neuvěřitelně hrubý.

Vision Pro je multimediální zařízení, které je doslova nabušené technologiemi. Podle prvních ohlasů a recenzí většina věcí skutečně funguje tak, jak Apple sliboval, před čímž nezbývá než smeknout. Oproti konkurenčním headsetům je Vision Pro skutečně o roky vývoje napřed a velmi mu v tom pomáhají i displeje.

Superjemné displeje Vision Pro

Displeje headsetu jsou typu micro OLED, Apple však nikde moc neprezentuje tyto panely v číslech. Borci z iFixit však udělali tradiční rozborku a zjistili, jak se věci mají. Každý ze dvou displejů zabudovaných ve Vision Pro má rozměry aktivní plochy 27,5 mm na 24 mm, jsou tedy jen o málo větší než poštovní známka.

Jdeme dále! Každý pixel zobrazovačů má velikost 7,5 mikronů, tedy 0,0075 millimetru. Na délku jednoho milimetru se jich tedy vejde 133! Rozlišení miniaturního displeje je tedy zhruba 3600 na 3200 pixelů. Víceméně to tedy odpovídá 4K rozlišení, když trochu přimhouříme oko a akceptujeme, že nejde o poměr stran 16:9.

V číslech ještě nekončíme. Neuvěřitelná je především hustota pixelů vyjádřená v ppi (pixel per inch = pixely na palec čtvereční). Ta dosahuje čísla asi 3380. Do jednoho pixelu displeje iPhonu se tedy vejde 50 pixelů displeje headsetu Apple Vision Pro, do pixelu displeje iPadu Pro 12,9″ se jich vejde 170 a porovnáme-li to s 65″ 4K televizí, dojdeme k číslu 2500.

iFixit a rozborka Apple Vision Pro

Lidé v iFixit jsou samozřejmě proslulí zejména tím, že zkoumají, jak snadno se dá hardware opravit. Rozebrat Vision Pro nebylo jednoduché, ale je extrémně zajímavé. Po odmontování nožiček je potřeba nahřát přední krycí sklo displeje a odlepit ho, to samé je potřeba provést ještě s tmavou vrstvou, tedy druhým krycím sklem. Teprve poté vykoukne samotný přední zobrazovač, tedy ten, který vidí okolí uživatele headsetu Vision Pro.

Na druhé straně, tedy té uživatelské, je polstrování, které naštěstí není přilepené, ale drží na plastových západkách. Následně je potřeba povolit pár šroubků a odklopit panel s čočkami a displeji, což odhalí malé ventilátory, které celé zařízení chladí. Pro kompletní oddělení panelu je potřeba samozřejmě odpojit pár konektorů. Pak už dá celkem snadno sejmout oba zobrazovací moduly z kovového rámu. Následuje opět trocha šroubování, odpojování konektorů a odlepování, aby se konečně odhalily oba malé displeje, do nichž zírá člověk, který má headset na hlavě.

Mezi vnitřními displeji a zobrazovačem předním je veškerá výpočetní část a modul s kamerkami. Vše je samozřejmě propojeno masivním množstvím plochých kabelů opatřených konektory. Apple to naštěstí s lepidlem tak úplně nepřeháněl a spojoval spíše pomocí šroubků. Ve finále se při kompletní rozborce lze samozřejmě dostat i k malým elektromotorům, které nastavují čočky do správné polohy, v závislosti na očích uživatele.

Půjde Apple Vision Pro opravit?

Opravit některé produkty od Applu je docela peklo. MacBooky nebo iPady a tuny lepidla jsou však mohou posloužit spíš jako lehká rozcvička před opravou Vision Pro. Pakliže se něco pokazí uvnitř headsetu a bude potřeba vyměnit třeba čipovou část, bude potřeba opravdu extrémní šikovnost a především systém, protože poskládat vše zpět dohromady nebude snadné. Spousta šroubků a především citlivých konektorů bude vyžadovat trpělivost.

Technologie je to každopádně fantastická a muselo dát neuvěřitelnou práci to vše vymyslet, poskládat a otestovat. Vměstnat obří výpočetní sílu, kamerky, které vidí vše, co vidí uživatel, dva špičkové displeje, jeden velký přední displej a navrch ještě účinné chlazení do formátu velikosti lyžařských brýlí… Troufáme si konstatovat, že něco takového umí jen pár firem na světě a částečně to ospravedlňuje opticky velmi vysokou cenu Vision Pro. Tušíme (i s ohledem na přídomek „Pro“), že se v příštích letech dočkáme i o něco ochuzené, ale dostupnější verze.

Zdroj: iFixIt
Zdroj obrázku: se svolením Apple

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *