Apple iPhone a Siri
  • Apple urovnal přes 5 let dlouhý soudní spor o šmírování přes Siri
  • Zaplatil odškodné ve výši 95 milionů dolarů, tedy asi 2,3 miliardy korun
  • Zároveň provedl úpravy bezpečnosti, aby nedošlo k dalším pochybám

Americká společnost minulý týden po 5 letech finančně odškodnila uživatele za údajné šmírování prostřednictvím hlasové asistentky Siri. I přestože Apple zaplatil odškodné ve výši skoro 2,3 miliardy korun, v případu zůstávají otazníky a působí to, jako by jablečná firma své problémy apriori zasypávala penězi v přesvědčení, že to celou věc vyřeší.

Kauza šmírování přes Siri

Kauza, o které je řeč, se rozhořela v létě 2019. V červenci toho roku vyšel v deníku The Guardian sloupek insidera Toma Dowlinga nazvaný „Spolupracovníci společnosti Apple ‚pravidelně slyší důvěrné informace‘ v nahrávkách Siri“.

Novinář v něm citoval zkušenosti několika externích spolupracovníků Applu, kteří měli za úkol poslouchat a hodnotit kvalitu výstupů z asistentky Siri. Konkrétně v případech, kdy byla aktivována hlasovým pokynem „Hey Siri“.

„Spolupracovníci společnosti Apple pravidelně poslouchají důvěrné lékařské informace, předávky drog a nahrávky souložících párů,“ stojí v článku na The Guardian. Nikoho zřejmě nepřekvapí, že data ze Siri Apple používá pro vlastní účely, například zkvalitnění funkcí hlasové asistentky a tak podobně. Nicméně v tomto případě hlasové záznamy evaluovali najatí externí pracovníci, nikoliv kmenoví zaměstnanci.

Apple Siri
Zdroj: se svolením Apple

Apple: Záznamy kontrolujeme, ale diskrétně

Apple se proti informacím ve sloupku ohradil takřka okamžitě. Podle jeho slov prochází odbornou kontrolou kvality necelé 1 % denních aktivací Siri a pracovníci najatí pro tyto účely dodržují přísná bezpečnostní pravidla, jsou navíc pod smlouvou o mlčenlivosti.

Reakci cituje i samotný Guardian: „Malá část požadavků na Siri je analyzována za účelem vylepšení Siri a diktování. Požadavky uživatele nejsou spojeny s jeho Apple ID. Odpovědi Siri jsou analyzovány v zabezpečených zařízeních a všichni recenzenti jsou povinni dodržovat přísné požadavky společnosti Apple na zachování důvěrnosti.“

Odškodné ve výši 2,29 miliardy

Měsíc po vydání článku na The Guardian byla federálnímu soudu v Oaklandu v Kalifornii doručena žaloba společnosti Apple z důvodu podezření o odposlouchávání uživatelů bez jejich svolení a následném odprodeji těchto dat třetím stranám za účelem cíleného marketingu, opět bez svolení uživatelů.

Hned v roce 2019 jen oficiálně oznámil, že Siri prochází mírnou změnou bezpečnostních podmínek. Tou hlavní bylo, že uživatelům odebral ve výchozím stavu nutnost audio záznamy sdílet s Applem – každý tak může od té doby tuto funkci deaktivovat a rovněž můžete jednorázově vymazat všechna data, která o vás Siri má. Navíc slíbil, že k odsouhlaseným záznamům budou mít nově přístup pouze kmenoví zaměstnanci.

Samotný soudní spor však ležel ladem 5,5 let. Jablečný výrobce se k němu vrátil až zkraje roku 2025. Konkrétně slíbil, že přistoupí na podmínky obžaloby a zaplatí odškodné ve výší 20 dolarů za každé zařízení na území USA, které tou dobou mělo být poškozeno údajným odposloucháváním. Dohromady to činí 95 milionů dolarů, tedy 2,29 miliard korun.

Diskrétně? Ne tak docela

Apple tak trochu mimoděk potvrdil, že na jeho straně došlo k nějakému pochybení. Přece jen, sám od sebe by neplatil tak velké odškodné, kdyby byl přesvědčen, že je v právu. Faktem je, že sloupek v Guardianu zůstává důkazem toho, že k citlivým audio záznamům se mohli dostat lidé mimo firmu; a že ani smlouva o mlčenlivosti jim nebránila vynést data na veřejnost.

Ve svém posledním vyjádření se však společnost striktně ohrazuje proti tomu, že by data ze Siri a hlasové záznamy byly kdy používány pro marketingové účely, ať už Applem samotným, anebo partnery třetích stran.

„Siri byla od počátku navržena tak, aby chránila soukromí uživatele. Data Siri nebyla nikdy použita k vytváření marketingových profilů a nikdy nebyla nikomu prodána za jakýmkoli účelem. Společnost tento případ urovnala, aby se vyhnula dalším soudním sporům, takže se můžeme posunout dál od obav z třídění třetích stran, které jsme již řešili v roce 2019. Data ze Siri používáme ke zlepšování Siri a neustále vyvíjíme technologie, které Siri zajišťují ještě více bezpečnosti,“ uvedlo tiskové oddělení Applu pro server 9to5Mac.

Zdroj: The Guardian, 9to5Mac
Zdroj obrázků: Miguel Tomás / Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *