- Apple někdy slibuje, ale pak nedodá
- V minulosti se mnohokrát stalo, že jeho produkty propadly
- Které patřily k těm největším propadákům?
Apple oslaví příští rok 50 let od svého vzniku. Za tuto dlouhou historii představila firma stovky hardwarových produktů a celou řadu služeb a softwarových řešení. Jak ale dobře známo, ne všechny uspěly a dostaly se na piedestal. Některé byly horší, než se slibovalo, jiné přišly ve špatný čas, ale některé nepřišly vůbec. Jaké produkty se v historii Apple zkrátka nepovedly?
Obsah článku
Apple Pippin
V polovině 90. let představil americký gigant vlastní herní konzoli, stylizovanou jako „PiP P!N“, nikdo však produktu neřekne jinak než „Pippin“. Snaha přinést konkurenci pro PlayStation 1, respektive SNES a později Nintendo 64, se nesetkala s úspěchem.
Pippin měl nižší výkon než konkurenční konzole, přitom stál dvakrát tolik. S cenou 599 dolarů (asi 15 tisíc korun při dnešním kurzu) se nechal výkonnostně zahanbit PlayStationem 1. generace s cenou 299 dolarů.
Apple Newton
Ještě před příchodem herní konzole Pippin se americký výrobce zabýval myšlenkou mobilního zařízení na úrovni tehdejších počítačů; těmto přístrojům se souhrnně říkalo „osobní digitální asistent“, neboli PDA. Newton byl prvním zástupcem tohoto trendu od Applu.
S úspěchem se však nesetkal – podle dobových recenzí bylo zařízení nepřesné a nespolehlivé, často chybovalo v přepisu psaného textu do digitální podoby a navíc bylo velmi drahé. Newton vstupoval na trh v roce 1993 za 700 dolarů, konkurenti od Palm a dalších značek stáli polovinu a fungovali podstatně lépe.
iPhone 5C
Na plastový iPhone je těžké zapomenout. V září 2013 Apple představil svůj vlastně úplně první pokus o levný iPhone. Po boku prémiového hliníkového iPhonu 5S představil lacinější verzi z plastu jménem iPhone 5C.
Ta vesměs kopírovala specifikace iPhonu 5, chyběla ji tak třeba i tehdy horká novinka – čtečka otisků prstů Touch ID. Hlavně se prodával v poutavých barvách a s barevným šasi. A pak samozřejmě cena – oproti iPhonu 5S, který stál 20 tisíc korun, model 5C vyšel „jen“ na 15 tisíc korun.
Nabíječka AirPower
Zástupcem produktů, které nikdy nespatřily světlo světa, přestože je Apple představil, byla bezdrátová nabíjecí stanice AirPower. Ve snaze přesvědčit zákazníky v nákupu smartphonů s bezdrátovým nabíjením na zádech výrobce představil v roce 2017 bezdrátovou nabíječku AirPower, která měla umět nabíjet při položení kamkoliv na její povrch jak hodinky Apple Watch, tak sluchátka i iPhone. Technologicky velmi složité, konstrukčně takřka nemožné. I proto výrobce nápad po 2 letech skrečoval.
AirPods Max
Coby nejnovější „fail“ můžeme označit bezdrátová sluchátka AirPods Max. Premisa velkých náhlavních sluchátek od firmy, která s vývojem zvukových zařízení nemá prakticky žádnou zkušenost (kromě peckových AirPodů a reproduktoru HomePod), a které při vstupu na trh stojí necelých 17 tisíc korun, sama o sobě zavání neúspěchem.
Podle recenzí jsou AirPods Max průměrně dobrá sluchátka s velmi působivým aktivním potlačením hluku. Ani omylem však nemohou konkurovat sluchátkům značek Sony, Bose, Sonos či Bang & Olufsen, které mnohdy stojí i méně.
Co je podle vás největší zklamání v historii jablečné společnosti?
Zdroj: XDA, CNET, Startup Talky
Zdroj obrázků: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)