Time Machine MacBook a Mac
  • MacBook lze velmi efektivně zálohovat přes Time Machine, a to i bez potřeby placeného iCloudu
  • Stačí externí disk a můžete vytvářet zálohy klidně několikrát denně
  • Při ztrátě nebo poruše MacBooku zálohu oceníte, stejně jako při přechodu koupi nového

Obecně je dobré zálohovat klidně na několikrát. Pokud pracujete s daty, která nechcete ztratit, doporučujeme mít je minimálně ve třech nebo ještě lépe ve čtyřech instancích. To znamená jednou v počítači, pak kopii třeba na externím disk a pro jistotu ještě na cloudu. Základní poučkou je, nemít všechny kopie na jednom místě a vždy držet minimálně jednu někde odděleně.

Jak zálohovat s pomocí Time Machine?

Time Machine je v podstatě automatické zálohování, které se děje vždy, když připojíte k tomu určený externí disk nebo flash disk. Apple doporučuje takový, který má minimálně dvojnásobnou kapacitu, než jakou má disk vašeho Macu nebo MacBooku. Jestliže něco takového máte, proveďte připojení k Macu nebo MacBooku. Přejděte do Nastavení, zde zvolte Obecné a následně v menu Time Machine.

Dostanete se do nastavení zálohování, kde je potřeba nejprve přidat disk, na kterém chcete zálohy mít. Doporučujeme na toto použít disk externí nebo USB-C flash disk. Ideálně smazaný (zformátovaný) pomocí utility integrované v MacOS, která se jmenuje Disková utilita (viz návod na konci článku). V menu Time Machine je potřeba kliknout na Přidat zálohovací disk.

Zde zvolíte disk a následně doporučujeme v dalším menu zálohu zašifrovat a můžete případně i omezit prostor na disku přidělený pro zálohování. Ideální však je, mít na zálohy Macu nebo MacBooku jeden dedikovaný externí disk a nepoužívat ho na nic jiného.

Poté proběhne příprava disku, což je hotové během několika sekund a poté je zařízení připraveno na zálohování. Pakliže kliknete na Volby, můžete nastavit frekvenci záloh. Standardní nastavení je každou hodinu. Tedy pokud bude disk připojený, začne se každou hodinu provádět záloha systému.

Že se zálohování provádí, poznáte podle ikonky pod horním okrajem monitoru a vidíte i z kolika procent je již záloha hotová. V průběhu zálohy samozřejmě disk neodpojujte.

Jak na MacBooku naformátovat disk

Přejděte do Launchpadu a vyhledejte nástroj Disková utilita. Klidně napsáním do vyhledávacího řádku úplně nahoře. V nástroji pak zvolte příslušný disk z menu vlevo a klikněte na Smazat.

Smazání disku proveďte v defaultním nastavení, tedy formát zvolte APFS a schéma bude Mapa oddílů GUID. Následně je disk připraven pro použití v Time Machine.

Zdroj: Apple
Obrázky: Midjourney, macOS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *