- Náš život se točí kolem smartphonů, mobilním operátorům předáváme obrovské množství informací
- Operátoři s těmito informacemi umějí pracovat a vyhodnocovat je
- TelcoScore je bodové ohodnocení toho, jak jste finančně spolehliví a zodpovědní
Obsah článku
Co je TelcoScore?
Náš telefon a to, jak jej používáme, do značné míry vypovídá o nás samotných. Lidé to neslyší rádi, ale většinou platí, že už jenom podle typu a ceny telefonu lze leccos usuzovat. Což je přesně ta první informace, kterou operátorovi předáte už jenom tím, že se přihlásíte do sítě. Ano, jistě bychom našli spoustu chudých lidí s nejnovějšími iPhony, a také jedince, kterým stačí telefon za pět tisíc, ale vydělávají statisíce. Vaše finanční situace však do značné míry determinuje, jaké zařízení si můžete dovolit.
Koupili jste si telefon nový? Jaký? I to je cenná informace. Jak často smartphone nakupujete? Necháváte si ho dva roky, nebo pět let? Kupujete aktuální model, nebo třeba rok a půl starý? Nebo snad čekáte, až někdo z rodiny pořídí nový a ten starý vám přenechá? Ano, i takové závěry lze dělat jenom z toho, že se telefon přihlašuje do sítě.
Pak tu ale máme spoustu dalších údajů, které operátoři sbírají. Vědí třeba to, kde se vyskytujete a jak moc cestujete. Pakliže dojíždíte z Kladna do Prahy denně, pak tam možná pracujete a nemáte se úplně špatně. Přihlašuje se vaše zařízení každý měsíc ze zahraniční sítě? Pak buď máte na to, abyste hodně cestovali, nebo třeba děláte na vyšší pozici a jezdíte do ciziny pracovně.
A samozřejmě váš operátor velmi dobře ví, kolik provoláte, jaký máte tarif a v neposlední řadě i to, jak jste na tom s placením. Nejlevnější tarif z nabídky a časté upomínání pro nezaplacenou fakturu o vás nevypovídá nic dobrého. Naopak některý z těch dražších a neomezených tarifů a vzorné dodržování termínů splatnosti vám operátor přičte k dobru. A vůbec nejlepší je, když pod sebou máte více takových čísel s neomezeným tarifem, případně máte jedno z čísel registrované na IČO.
Své TelcoScore se nikdy nedozvíte
Jak už jste se asi dovtípili, TelcoScore je do značné míry slídění a vyhodnocování dat. Provádí to každý český operátor a výsledkem je číslo od jedné do tisíce. Celý systém funguje přes prostředníka jménem Společnost pro informační databáze, zkráceně SID. Té se dotáže banka nebo jiná instituce na vaše TelcoScore. SID pošle požadavek na všechny operátory a ti jí odpoví číslem, tedy hodnotou vašeho TelcoScore. SID to ještě jednou „přechroustá“ (zprůměruje třeba více hodnot skóre od více operátorů) a pošle bance nějakou finální hodnotu.
Pro uklidnění vám můžeme říct, že pracovnice banky, od které chcete úvěr, se nedozví, že máte pět let starý iPhone, máte na sebe napsané i číslo milenky a dva roky jste nevytáhli paty z republiky. Tyto údaje si operátor nechá pro sebe, proto ostatně vzniklo TelcoScore. Cílem bylo vyjádřit bonitu klienta jedním číselným údajem, ne na něj nabonzovat vše, včetně alergií a velikosti bot.
Banky a úvěrové firmy s TelcoScore pracují. Není to pro ně jediný údaj, ale přikládají mu určitou váhu. V USA to dotáhli k dokonalosti, tam mají jako hlavní ukazatel kreditní skóre, což je něco, co v sobě nese vaše veškeré finanční transakce, příjmy, platby a zůstatek na účtu. Budujete si ho vlastně od první chvíle, kdy máte nějakou platební kartu napsanou na své jméno. Kreditní skóre tam mimochodem velmi jednoduše zjistíte a třeba poskytovatelé nájmů se podle něj dost řídí.
Zpět k nám! Pakliže byste chtěli své TelcoScore vědět, paradoxně vám ho nikdo neřekne. Přestože je to váš údaj, je toto číslo tajné. Teoreticky byste se k němu mohli dostat, kdybyste třeba pracovali v bance a žádali tu samou instituci o úvěr. Běžný smrtelník se však nikdy svou bodovou hodnotu nedozví.
TelcoScore můžete zakázat
V situaci, kdy žádáte o hypotéku nebo leasing na auto, budete podepisovat velké množství různých dokumentů a souhlasů. Podpisem se vzdáte svého soukromí a povolíte poskytovateli půjčky prověřit si veškeré možné registry dlužníků a neplatičů, krom jiného se poptá i na TelcoScore. Jestliže svolení s tímto konkrétním prověřením nedáte, nemůže o něj poskytovatel úvěru požádat. TelcoScore tedy lze utajit. Problém je v tom, že už samotné utajení je vlastně informace a vodítko, že dost možná máte co skrývat.
Abychom ještě upřesnili, jak to celé funguje, tak vaše skóre operátor nevypočítává průběžně, ale až v okamžiku, kdy je o to požádán ze strany Společnosti pro informační databáze. Teprve tehdy spočítá nějakou bodovou hodnotu a předá ji dál. Reálně tedy mobilní operátoři disponují všemi v úvodu uvedenými informacemi, ale až s vaším souhlasem z nich dělají závěry, které pak předávají dál.
Zdroj: SID, Twisto
Obrázek: Midjourney, Unsplash