- Podrobili jsme důkladnému testu větší ze základních iPhonů, tedy iPhone 16 Plus
- Obhájí si svoji cenu 26 990 korun?
Obsah recenze
Barva je skvělá
Kromě menšího iPhonu 16 a jednoho zástupce z řady Pro jsme otestovali i „základní Plusko“. Hned z úvodu musím konstatovat, že letošní barvy jsou skvělé a modrozelená vypadá naprosto fantasticky. Líbí se všem, mužům i ženám a je sice taková decentní, ale přesto dokáže na první pohled zaujmout. Až mi skoro bylo líto, že telefon musím nosit v krytu, na druhou stranu úplně netoužím takto drahý telefon poškodit nebo poškrábat.
Na podobě smartphonu se vlastně od minula nic moc nezměnilo, až na nové tlačítko Camera Control a jiné rozložení fotoaparátu je to pořád ta samá, ale fungující písnička. Co skutečně oceňuji, je právě zmenšení fotomodulu, který na iPhone 16 Plus nezabírá tolik místa a dává vyniknout velké jednolité ploše zad zařízení z matného skla. K novému prvku sloužícímu ovládání fotoaparátu se ještě dostanu v příslušné kapitole recenze
Velikost a displej iPhone 16 Plus
Přes vyšší úhlopříčku zobrazovacího panelu je velká šestnáctka stále docela dobře ovladatelná jednou rukou. Ano, do rohu, který je naproti palci se sahá trochu blbě, ale i to má řešení, stačí použít gesto tažení prstem u spodního okraje obrazovky a vše na displeji se na okamžik poslušně sesune o kus směrem dolů.
Barvám, kontrastu ani jasu není co vytknout, jako obvykle. Kde bych viděl prostor pro zlepšení, respektive kde bych zlepšení očekával, je obnovovací frekvence. Apple se u základní řady nechce odpoutat od dnes už přežitých 60 Hz. Spokojil bych se i třeba jenom s 90 Hz, protože hodnota 120 Hz je vyhrazena pro iPhony řady Pro. Tak snad příště…
Rychlost sytému fantastická, jako vždy
Ani rok, dva staré iPhony nemají problém s rychlostí a reakcemi na požadavky uživatele. Logicky tak i nejnovější řada běží absolutně bez záseků nebo záškubů systémových animací. Podíl na tom má i hodnota velikosti RAM, která je letos u všech novinek shodně 8 GB. Je tomu tak proto, že jsou to nároky Apple Intelligence, tedy AI. Bohužel, u nás se zatím a pravděpodobně novinky ještě poměrně dlouho nedočkáme.
iOS 18 samotný nemá moc smysl pitvat, o něm bylo napsáno víc než dost. Za mě je nejlepší novinkou možnost si nastavit maximální úroveň dobití akumulátoru, a to v krocích po 5 % od 80 do 100 %. Ostatní záležitosti jsou víceméně kosmetické. Ano, možnost rozmístit si ikony dle svého tu měla být už dávno, zde Apple spíš po letech dohnal Android, který to samé nabízí už víc jak dekádu. Sladit všechny ikonky barevně je super do videa na Instagram, vypadá to dobře. Praktické to však není, když jsem vyzkoušel, najednou se mi o dost hůře hledaly ty správné ikony aplikací, které jsem zrovna potřeboval.
Výdrž baterie iPhone 16 Plus
iPhone 16 Plus nemá problém s celodenním zápřahem. Čipset A18 je výkonný, když je to třeba, ale zároveň velmi úsporný, když se nic neděje. Poté, co jsem ráno sundal telefon z nabíječky a celý den jej používal, jsem nezřídka večer zaznamenal, že energie mi stále zbývá přes polovinu. Ano, když přišel zápřah, musel jsem využívat navigaci, poslouchal jsem podcasty, případně odpovídal na hodně zpráv a emailů, vracel jsem se domů třeba se 30 %.
Netuším, co by se muselo dít, abych akumulátor zvládl vytřískat za jeden den komplet. Ano, třeba navigace by to asi zvládla, ale pokud jedu autem víc jak půl hodiny, stejně připojím nabíječku. V praxi zkrátka iPhone 16 Plus vydrží jeden pracovní den a k tomu ještě třeba večer, a to i když se v baru zdržíte do dvou do rána.
Fotoparát a Camera Control
Teď tedy k novému tlačítku. Jeho nasazení nekritizuji, má to však několik „ale“. První moji výtku směřuji k nedotaženému ovládání. V tuto chvíli funguje způsobem, že jemné stisknutí přepíná mezi funkcemi jako přiblížení, clona a podobně, silnější stlačení pořídí snímek. Tažením prstu po tlačítku se pak ovládá konkrétní funkce. Ano, funguje to, používat se to bezpochyby dá. Co mi však vadí, je absence ostření.
Prakticky to nejdůležitější a smysl celého Camera Control tkví v možnosti vše dělat právě tlačítkem. Jenže zrovna to, kvůli čemu jsem se na něj tolik těšil, nezvládá. Apple na tom pracuje, nová funkcionalita přijde v rámci update, ale v době recenze zkrátka telefon uměl ostřit jenom „před displej“. A to ve mně vyvolává malinko rozpačitý dojem a celý iPhone 16 Plus to dělá lehce nedokončeným.
Výsledné snímky, které fotosoustava o dvou objektivech pořizuje, jsou však perfektní. Ani letos si Apple ve své už tradičně velmi silné disciplíně nenechal ujet vlak. Primární senzor má rozlišení 48 Mpx a zvládá dvojnásobné přiblížení. Sekunduje mu širokoúhlý objektiv, který zvládá 12 Mpx a ten současně obstarává i perfektní makro fotografie. Zde se pozastavím, protože Apple je snad první výrobce, který umí pořizovat makro fotky bez problémů a bez potřeby do toho telefon nějak nutit. Stačí namířit na příslušný objekt a iPhone sám pozná, co se po něm chce, nemusíte si vypomáhat nějakým vynuceným makro režimem nebo nijak jinak.
iPhone 16 Plus – stojí za to?
Až na 60Hz displej není moc co vytýkat. Apple předvedl svůj standard a jako obkvyle nám naservíroval velmi schopnou zvětšenou variantu základního iPhone. Ano, proti patnáctce není pokrok tak znatelný, ale málokdo bude upgradovat z loňské varianty. Pokukovat po něm budou patrně spíš majitelé iPhone 13 Plus a starších. Těm nijak výrazně jiný uživatelský zážitek nepřinese, hlavním upgradem budou schopnosti fotoaparátu. Avšak ti, kteří spíš váhají mají samozřejmě možnost si ještě rok počkat. Tuším, že to bude stát za to a vylepšení budou zásadnějšího charakteru.
iPhone 16 Plus specifikace:
- Rozměry: 160,9 x 77,8 x 7,8 mm
- Hmotnost: 199 g
- Displej: 6,7palcový OLED, rozlišení 2796 x 1290 pixelů, obnovovací frekvence 60 Hz
- Čipset: A18
- Operační paměť: 8 GB
- Zadní kamery: 48MP hlavní (26 mm, ƒ/1,6), 12MP ultraširokoúhlá (13 mm, ƒ/2,2)
- Přední kamera: 12MP (ƒ/1,9)
- Úložiště: 128GB, 256GB, 512GB
- Cena od: 26 990 korun
Zdroj: Autorský text
Obrázky: Jindřich Pražák