- MacBook Pro s M4 nabízí za příplatek displej s matnou nanotexturou
- Vyplatí se tato vychytávka, nebo jde o záležitost pro úzkou skupinu zákazníků?
Nová řada počítačů Mac představená na konci října nabízí v rámci portfolia Applu úplnou novinku. All-in-One zařízení iMac M4 a nabušený MacBook Pro M4 Pro a M4 Max nabízí s příplatkem 4 500 korun obrazovku s nanotexturou, která redukuje odlesky. V tomto článku se pokusíme najít odpověď na to, zdali se tato vychytávka vyplatí.
Obsah článku
MacBook Pro a displej s nanotexturou
Nový MacBook Pro přichází ve dvou velikostech obrazovky, 14 palců nebo 16 palců. V obou případech je k dispozici varianta s nanotexturou, tedy jakousi matnou vrstvou, která redukuje odlesky. Nutno však podotknout, že nanotextura je dostupná pouze u MacBooku Pro s čipem M4 Pro nebo M4 Max, ne u základního modelu s M4. Příplatek činí 4 500 korun ke koncové ceně počítače.
Apple bohužel nijak podrobně nevysvětluje, jak k technologii nanotextury došel. Uvádí pouze: „Displej s nanotexturou. Tahle varianta omezuje odlesky a odrazy v jasných prostorech vevnitř i venku na naprosté minimum. Přitom zachovává vynikající kvalitu obrazu.“
Tato nanotextura zažila původně premiéru u monitoru Pro Display XDR. Jde o speciální úprava povrchu krycího skla, která minimalizuje odlesky a současně zachovává vysoký kontrast a přesnost barev. Místo aplikace tradiční matné vrstvy, která může zhoršovat obrazovou kvalitu, vytváří Apple jemné struktury přímo na povrchu skla na úrovni nanometrů. Tato technologie umožňuje rozptylovat světlo bez ztráty detailů obrazu.
Nanotextura v praxi
Hned po rozbalení nového MacBooku Pro si všimnete, že displej má odlišný povrch, než bývá zvykem. Při ostrém osvětlení textura částečně pohlcuje odlesky, tento princip však funguje pouze v případě, kdy se snažíte vypořádat s velkým zdrojem světla. Například při práci venku, na přímém slunci, nebo pod velkým rozvětveným lustrem.



Nanotextura na MacBooku Pro však selhává při práci pod bodovými světly, které nedokáže účinně redukovat a stále vám kazí zážitek menšími, avšak jasně umístěnými odrazy bodových světel.
V tomto případě je nanotextura MacBooku Pro slabší než výrazná matná vrstva na displeji iPadu Pro, kde jde také o příplatkovou službu. Taktéž neumí tak dobře odolávat otiskům prstů, což je ale logické, protože zatímco iPad dotykem prstu ovládáte, na displej MacBooku sahat vůbec nemusíte.
Pokud ale mohu ještě srovnat s iPadem, u něj je vrstva výraznější a o dost víc degraduje rozlišení displeje, zejména při čtení textů či práci s velmi detailními grafickými nástroji.
Vyplatí se?
Celkově je matný displej u nových MacBooků a iMaců cennou inovací, která přijde k duhu celé řadě zákazníků: nejčastěji asi těm, kteří rádi pracují venku za ostrého slunečního světla. Nemělo by nás překvapit, kdyby třeba už příští rok Apple nasadil matnou nanotexturu i do iPhonu 17 Pro (Max); nasazení u MacBooku Air s M4 na jaře příštího roku je takřka jisté.
Nicméně ani zdaleka se nejedná o nutnost, bez které by nový MacBook Pro nedával smysl. Pokud jste při používání laptopu bez nanotextury nikdy neměli pocit, že by vás odlesky světla rušily od práce, nejspíš nepatříte k cílové skupině, můžete ušetřit a příplatkovou službu si odpustit.
Zdroj: vlastní, Apple Newsroom, @theapplehub / X
Zdroj obrázků: Ondřej Horák