Apple MacBook s unifikovanou jednotnou RAM
  • Všechny novější počítače od Apple nabízí místo tradiční RAM jednotnou paměť
  • Jde o nový koncept operační paměti, která je umístěna přímo na čipové sadě
  • Oproti klasice je úspornější a rychlejší, nemůžete ji však jakkoliv rozšířit

Společnost Apple přinesla v roce 2020 vlastní čipové sady Silicon. S tím se pojí i změna ve vnímání operační paměti. Tradiční RAM se změnila na jednotnou, tzv. unifikovanou paměť. Jaké má toto řešení výhody a v čem je lepší než „klasická RAM“ na počítačích s Windows?

Klasická vs. jednotná RAM

V drtivé většině počítačů s Windows najdete klasickou operační paměť (RAM) typu DDR, která umí zapisovat a číst uložená data v řádu nižších jednotek nanosekund. S uloženými daty je však třeba rychle jednat, protože většinou jsou určena pro rychlý zápis, načtení a následné smazání. Paměť navíc data sdílí s procesorem (CPU), grafickým akcelerátorem (GPU) a dalšími komponentami. K tomu jsou využívány tzv. sběrnice.

Tato paměť je umístěna vedle zmíněných komponent na základní desce, kde má speciální slot pro více než jednu paměť. Naproti tomu unifikovaná paměť, jakou používá Apple u svých čipů řady M, je přímou součástí čipsetu (SoC) a nelze s ní jakkoliv manipulovat – tedy ji například rozšířit.

Zásadním rozdílem oproti klasické RAM je, že tato paměť je sdílená mezi procesorem (CPU), grafickým akcelerátorem (GPU) a dalšími komponenty, což znamená, že data není nutné mezi částmi kopírovat pomocí tzv. sběrnic. Je tím zvýšená efektivita i výkon.

MacBook Air M2 s jednotnou RAM
Zdroj: Apple / MacBook Air press kit

Vyšší výkon, lepší efektivita

Představte si to jako šuplík s psacími potřebami, který máte umístěný mimo stůl ve vedlejší místnosti. Pokud chcete použít propisku, fixu či zvýrazňovač, vždy musíte zamířit do vedlejšího pokoje a věci si vzít z šuplíku. V případě jednotné paměti máte všechno na jednom místě, hned u sebe.

Zařízením s unifikovanou pamětí to přináší vyšší rychlost a úsporu energie, což je výhodné zejména pro zařízení, kde se často přenášejí data mezi CPU a GPU. U MacBooku je mimo jiné i díky tomu zajištěna bezkonkurenční výdrž na baterii.

A co nevýhody?

Velkou nevýhodou je již zmíněná nemožnost rozšířit RAM dokoupením další paměti. U Macu tedy musíte pečlivě vybírat velikost operační paměti již při nákupu zařízení. A to je občas problém, protože Apple ještě donedávna nabízel u svých hlavních počítačů (MacBook Pro, MacBook Air, iMac, Mac mini) v základu jen 8 GB RAM a jakákoliv vyšší paměť byla za příplatek 6 500 korun.

Od letošního roku jsou všechny uvedené modely opatřeny v základu 16GB operační pamětí, pokud ale potřebujete pro svou práci i více RAM (Apple nabízí v rámci konfigurátoru až 192 GB), budete muset tučně připlatit.

Zdroj: Medium, MacPaw
Zdroj obrázků: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

One thought on “Jednotná paměť RAM u Apple: jak funguje a v čem je lepší než na Windows?”
  1. zatímco Mack mám jen s větším HDD a jinak zcela základní verzi, nikdy jsem potíže s výkonem neměl. Zato v práci mám docela dělo s W (byl dražší než můj domácí Air) a docela často se to různě seká, kolečko se točí a nic. Nejsem ajťák, čili potřebuji aby to fungovalo, pro ty co pomalu chápou ještě jednou, potřebuju aby to fungovalo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *