- Nastavení fotoaparátu iPhone ukrývá různá nastavení
- Jaké formáty obrázků zvolit a proč není dobrý nápad fotit všechno v tom úplně nejvyšším rozlišení?
Obsah článku
iPhone 16 i iPhone 16 Pro, tedy letošní telefony od Applu, mají skvělé fotoschopnosti. Je dobré vědět, jak je využít na maximum a co která položka v nastavení znamená. Napřed k tomu, kde možnosti fotoaparátů najdete. Je to přímo samostatná položka Fotoaparát v Nastavení, viz obrázky níže.
Nastavení fotoaparátu iPhone
Zmíníme jenom položky, které mají nějaký zásadní vliv na fotografie a jejich kvalitu. Věci jako Ovladač fotoaparátu nebo Fotografické styly si nastavte podle svého uvážení. Druhá zmíněná položka má navíc v podstatě takový tutorial sama v sobě, takže zde nedává moc smysl cokoliv vysvětlovat.
Záznam videa
Natáčení umí iPhone jako snad žádný jiný telefon. Doporučujeme vyhnout se nejnižšímu rozlišení, tedy 720p. To je skutečně nedostatečné a i rodinnou oslavu zachytíte mnohem lépe v 1080p, tedy ve Full HD. Co se týče počtu snímků za sekundu, je lepší zvolit 60 fps, obraz bude plynulejší. 120 fps je spíš pro nějaké hodně akční záběry, se kterými si později plánujete pohrát, například je zpomalit.
V rozlišení 4K bude samozřejmě video vypadat ještě lépe, ale pozor, zde hodně rostou nároky na objem. Pokud máte nějaký z iPhonů s menším úložištěm, bude se velmi rychle zmenšovat. iPhone 16 Pro a Pro Max umí dokonce 4K při 120 fps, ale každá minuta, jak je ostatně uvedeno v nastavení této položky, zabere zhruba 3/4 GB.
Zpomalený záznam
Zde platí, že čím víc fps (snímků za sekundu), tím lepší výsledek, respektive tím více můžete záběry zpomalit a stále budou koukatelné. iPhone 16 nabízí v tomto režimu jenom rozlišení 1080p, ale zato při 240 snímcích se sekundu. Video můžete zpomalit až osmkrát a stále bude vypadat dobře. Modely Pro zvládnou dokonce parádních 4K při 120 snímcích. Na hodně rychlé sporty nebo akční záznam třeba aportujícího psa bychom však klidně zůstali v 1080p, ale využili dvakrát tolik snímků. Nic vám však nebrání si s tímto nastavením trochu pohrát a vyzkoušet si, co vám vyhovuje více. Jestli ostřejší nebo plynulejší obraz.
Nahrát zvuk
Od iPhone 16 nemá moc smysl volit něco jiného než prostorový zvuk. Má totiž o level vychytanější soustavu mikrofonů a umí například skvěle zachytit rozhovor a oddělit jej od zvuků ostatních. Redukci hluku způsobeného větrem nechte zapnutou, umí doslova zázraky. Samozřejmě nejlepší variantou, pokud to třeba s tvorbou videí myslíte vážně, je pořízení externího mikrofonu, což posune kvalitu produkce ještě o několik úrovní.
Formáty
Toto je velmi důležité nastavení, pokud s fotkami a videi dále pracujete třeba na platformě Windows. On totiž ne každý program na prohlížení fotek si umí poradit s formátem HEIF. Je tedy lepší zvolit v horní části nabídky Nejkompatibilnější a nemusíte řešit, že si fotografie někde neotevřete nebo jejich konverzi.
Fotografický režim nechte v plném rozlišení, tedy ve 24 Mpx. Nedává moc smysl snižovat rozlišení na polovinu, a to ani v případě iPhone s nejmenším úložištěm, tedy se 128 GB.
V případě řady Pro uvidíte v menu ještě Profesionální standard. Tady opravdu pozor, co zvolíte. Pokud plánujete snímky následně upravovat, volte ProRaw Max (do 48 Mpx), ale počítejte s tím, že fotky budou mít klidně i přes 100 MB. Slabší konfigurace například MacBooku Air s otevřením a úpravami více fotek zároveň mohou mít problémy. Nehledě na fakt, že odeslat třeba 500 fotek v nejvyšší možné kvalitě a rozlišení, bude dost náročné na objem dat. A zátěž je to i pro úložiště samotného iPhone.
Zdroj: autorský test
Obrázky: Midjourney, iOS 18.1