- Aplikace na houby mohou být dobrým pomocníkem, neměli byste na ně však spoléhat
- VFN v Praze již letos vydávala 3 pacientům protijed při požití jedovaté houby
- Experti tyto appky doporučují spíše pro zábavu, nikoliv pro rozpoznání hub
Češi jsou národ houbařů, o tom není pochyb. Každý z vás si tak jistě s sebou do lesa na houby bere kromě košíku a nože i mobil. V posledních letech se navíc vynořují mobilní aplikace přímo pro houbaře, které tvrdí, že umí rozpoznat druhy hub jen podle fotoaparátu. Zaměřili jsme se na některé z nich!
Obsah článku
Aplikace Na houby
Appka Na houby od studia Vocom Software je zdarma pro iPhone i Android a nabízí celou plejádu funkcí. Obsahuje rozsáhlou databázi s podrobnými popisy hub včetně jejich vzhledu, chutí a prostředí, kde rostou. Kromě toho lze zaznamenávat místa nálezů na mapě a vést si osobní houbařský deník. Doporučí dokonce i co z nasbíraných hub uvařit.
Důležitou výhodou je identifikace hub z fotografie, která usnadňuje rozpoznání i méně zkušeným sběračům. Tady si ale dejte velký pozor! Funkce rozpoznávání hub z fotografií je občas nepřesná a nedokáže bezpečně odlišit některé podobné druhy, což může být potenciálně velmi nebezpečné.
Další podobné
Další oblíbenou aplikací na houby je ta od Dmytra Chernova. I ta nabízí rozhraní pro rozpoznání nalezených hub pomocí fotoaparátu vašeho iPhonu nebo mobilu s Androidem. I zde si ale dejte velký pozor, tvůrci totiž varují, že funkce je v experimentálním stavu a pokud druhy hub neznáte, neměli byste se řídit čistě dle rozpoznávacího mechanismu v telefonu.
Lékaři: Aplikace na houby nedoporučujeme
Lékaři a odborníci v oblasti toxikologie však před podobnými aplikacemi odrazují. Vždy byste měli věřit vlastnímu úsudku, a pokud houby spíše neznáte, měli byste do lesa vyrazit s někým zkušenějším – rozhodně se však nespoléhat na aplikaci.
Podle šéfky Toxikologického informačního střediska (TIS) Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) sice v posledních letech nikdo v Česku na otravu houbami nezemřel, jen pražská VFN však letos už třikrát vydávala účinný protijed.
„Aplikace určitě nemůžu doporučit. Jeden z letošních případů záměny za muchomůrku zelenou byl zapříčiněn právě použitím aplikace. […] Ty to bohužel nedokáží správně vyhodnotit a jejich použití je dobré spíš pro zábavu, nikoliv pro rozpoznání jedlých hub,“ uvedla pro Novinky MUDr. Kateřina Kotíková, Ph.D.
Zdroj: Autorský text, Vocom, Novinky
Zdroj obrázků: Midjourney (AI)