- VPN zdarma většina poskytovatelů těchto služeb neprovozuje
- Jsou ale i možnosti, jak si zajistit přístup přes VPN bez poplatku
Obsah článku
Co je VPN?
VPN (Virtual Private Network) je technologie, která umožňuje vytvoření bezpečného a šifrovaného spojení mezi uživatelem a vzdáleným serverem prostřednictvím internetu. Když se připojíte k VPN, váš internetový provoz je přesměrován přes zabezpečený server, což skryje vaši skutečnou IP adresu a šifruje data, která odesíláte a přijímáte.
Tím se zvyšuje vaše soukromí a bezpečnost, zejména při používání veřejných Wi-Fi sítí. VPN také umožňuje přístup k obsahu, který může být omezený na základě geografické polohy. Vaše zařízení tak může být třeba v Americe, ale tvářit se, že je v Česku, abyste třeba mohli sledovat ČT4 sport přes internet. Většina těchto služeb je zpoplatněných. Našli jsme možnosti, jak využívat VPN zdarma, a to jak na iPhone, tak i na Macu a MacBooku, případně na zařízení s Windows nebo Android systémem.
Proton VPN Free
Zdaleka nejlepší nabídka, na kterou jsme narazili. Proton je špička v zabezpečení, neposkytuje svá data vládám ani policii, a navíc nabízí možnost VPN zdarma. Pakliže si vytvoříte účet, můžete si stáhnout aplikaci Proton VPN zdarma a připojit se bez poplatku a bez agresivních reklam nebo jiných zásadních omezení. Má to jediné omezení, a to, že free serverů je pouze pár: v Holandsku, Rumunsku, Japonsku, Polsku a USA. Jak jsme se sami přesvědčili, Proton rychlost nijak neomezuje (jenom v případě většího vytížení free serverů, což se stává zřídka).
1.1.1.1
Tohle není tak úplně VPN zdarma, jedná se o počin známé firmy Cloudflare, která mu říká WARP. Má údajně zrychlit vaše internetové připojení. Jak? Přesměrovává tok vašich dat přes vytížené servery „průchodnějšími“ trasami, přes poměrně rozsáhlou infrastrukturu právě firmy Cloudflare. Služba je v základu bezplatná a o něco zlepšuje odezvu (ping), nicméně při surfování z mobilu efekt nepoznáte. Důležité je, že to není přímo VPN, ale i tak je to bezpečnější než klasické „přímé“ připojení. Šifrovaný přenos dat zabraňuje některým typům DNS útoků.
iCloud+
Jestli si platíte iCloud+, máte v balíčku služeb i něco, čemu Apple říká Soukromý přenos. Opět – nejedná se o klasickou VPN, ale je to bez nadsázky ještě sofistikovanější forma ochrany. Ostatně, po jejím zavedení se evropští operátoři začali bouřit, protože ztratili přístup k datům o tom, co a jak jejich zákazníci na internetu dělají.
Služba Soukromý přenos (Private Relay) funguje pouze v rámci prohlížeče Safari, ať už na iPhonu, iPadu, Macu nebo MacBooku. Po jejím zapnutí se data šifrují tak, že ani sám Apple neví, co na internetu děláte (běžní poskytovatelé VPN zdarma, ale i zpoplatněných služeb to naopak vědí). Nikdo tak nezná IP adresu webu, na kterém se pohybujete, což je obrovským trnem v oku těm, kteří podobné informace rádi přeprodávají. Podrobněji popsáno je to zde.
Zdroj: Apple, Proton VPN, Cloudflare
Obrázky: Midjourney, Apple iOS, Proton VPN pro iOS, 1.1.1.1 pro iOS