- Trezor Safe 3 je vhodný pro hromadiče kryptoměn, na časté používání to moc není
- Co na něj uložíte, zůstane v bezpečí, ostatně to je zde na maximální úrovni, jak je pro produkty od SatoshiLabs typické
Po recenzi většího a pokročilejšího Trezoru Safe 5 s dotykovým displejem na našem partnerském webu jsme se vrhli na zhodnocení řekněme „základní“ hardwarové peněženky na kryptoměny. Zatím co pětku koupíte na oficiálním eshopu za bez koruny čtyři tisíce českých, Safe 3 je za 1899 korun s DPH. Řekněme si na rovinu, že to je daleko akceptovatelnější cenovka.
Obsah recenze
Miniaturní displej
Trezor Safe 3 je překvapivě miniaturní zařízení, vybavené párem tlačítek a malým displejem, a to nikoliv barevným. Jedná se o panýlek o úhlopříčce 0,96 palce, který má rozlišení 128 na 64 pixelů. Grafika je tak poměrně retro, ale u kryptotrezoru to asi nikoho moc trápit nebude.
Maximální zabezpečení
Peněženka je z výroby dodávána v zapečetěné krabičce a vybavena pečetící fólií přes USB-C konektorem. Oba tyto prvky jsou velmi důležité, protože kupujícímu poskytují záruku, že s trezorem nebylo nijak manipulováno.
Zprovoznění je otázkou pár minut. Safe 3 nemá vlastní napájení a probudí se až po připojení ke zdroji napájení, respektive k počítači nebo smartphonu. Při prvním spuštění si uživatel nastaví novou peněženku a číselný PIN.
Peněženka je zálohována takzvaným seedem, tedy sérií slov, která je potřeba si zapsat a dobře uložit. V balení je k ostatně i k tomu určená kartička. Tato slova slouží k tomu, aby bylo možné obnovit peněženku, a to samozřejmě i s obsahem, pakliže byste o ni třeba přišli. Můžete ji třeba ztratit, někdo vás o ni okrade, ale jsou i velmi přízemní důvody, jako třeba nefunkční USB-C konektor vlivem poškození, případně vám může trezor spadnout do kafe… Zkrátka pokud máte seed, nic závažného se neděje, přišli jste pouze o hardware.
A heslo, tedy PIN, je určen k tomu, aby vás o obsah peněženky nikdo neokradl, pokud padne do nepovolaných rukou. Jestliže k tomu dojde, můžete být celkem bez obav, protože bez jeho zadání se Trezor Safe 3 ani nepřipojí k počítači. Ano, bude napájen, rozsvítí se mu displej, ale odmítne komunikovat se zařízením na druhé straně.
Používání je někdy trochu zdlouhavé
Právě zadávání PINu za mě determinuje i použití Safe 3 jako spíš jen občas využívaného zařízení. Ono totiž zadat osmimístné heslo vyžaduje práci obou rukou (stiskem obou tlačítek se při zadávání čísel potvrzuje) a je to relativně zdlouhavé. Musíte vždy najet na to správné číslo v řadě, potvrdit ho, zadat další číslo v řadě, opět potvrdit… Není to něco, co chcete dělat pětkrát za den. Safe 5 je v tomto mnohem pohodlnější, trochu mi to popravdě připomíná dobu, kdy jsem ze starého mobilního telefonu Nokia s numerickou klávesnicí přešel na BlackBerry s QWERTY. Ten rozdíl byl skutečně obrovský a nejednou se psalo o dost lépe.
K Trezoru patří i doprovodná aplikace, případně web. Obojí je pojato velmi jednoduše, není to matoucí, není problém na první pokus odeslat nebo přijmout krypto. Takto kdyby uměly svá rozhraní pojmout klasické banky bylo by to super! Výhradu mám snad jenom k faktu, že přes iPhone se k zařízení nepřipojíte, uživatelé Android telefonů jsou tentokrát ve výhodě. Problém je na straně Applu, který neumožňuje svým telefonům komunikovat s necertifikovanými zařízeními.
Zhodnocení
Kryptoměny se dostávají do centra dění a s výměnou na nejdůležitější pozici v Bílém domě tomu tak ještě minimálně pár let bude. Pakliže byste na tuto vlnu rádi naskočili, je Trezor Safe 3 docela dobrou vstupní investicí, jak bezpečně krypto uložit. Oproti pětce má trojka své limitace, ale pro vklady třeba na měsíční bázi bude bez problémů stačit.
Zdroj: autorský text
Obrázky: Jindřich Pražák