Apple Watch 10
  • Vyzkoušeli jsme nejnovější hodinky od Applu
  • Apple Watch 10 nepřináší vlastně nic nového, ale přesto stojí za to

S napětím jsme při prezentaci Applu očekávali nějaké nové hodinky. Spekulovalo se o spoustě věcí, nakonec jsme se dočkali „jenom“ Apple Watch 10. Proč to slůvko jenom? Ony vlastně nic nového nepřinášejí, přesto musíme uznat, že se jedná o velmi fajn produkt a překvapivě dobrým poměrem cena/výkon.

Apple Watch 10 46 mm

Na test máme k dispozici největší hodinky, které aktuálně Apple vyrábí, tedy pokud bereme jako měřítko velikost displeje. Ten má neskutečných 46 milimetrů a Apple Watch 10 jsou k dispozici i s menším zobrazovačem o velikosti 42 milimetrů. Zcela upřímně – pokud počítáte každou korunu, ale chce desítky, klidně berte ty menší (mimochodem 42 mm byla kdysi velikost větších, menší měly 38 mm). I na velké ruce nebudou působit nepatřičně. Naopak 46mm Apple Watch budou na ženském útlém zápěstí vypadat trochu zvláštně a budou zbytečně poutat pozornost.

Apple Watch 10
Zdroj: Jindřich Pražák

Černá jim sekne

Trochu obavy jsem měl z faktu, že hodinky mi přijdou v klavírně černém odstínu. Kdo zná tento trend třeba z autoprůmyslu, potvrdí, že cokoliv „piano black“ se upatlá v řádu sekund a pak už to nikdy nevypadá, jako to vypadalo nové. Tu samou obavu jsem si odnášel z nových Apple Watch.

Kdybych řekl, že po vybalení jsem byl ohromen, lhal bych. Nicméně rozhodně se mi líbily a jejich lesklá černá mě na první pohled oslovila. Nezvolil jsem špatně, teď jenom abych je udržel čisté a krásné víc jak první dvě minuty.

Apple Watch 10
Zdroj: Jindřich Pražák

A zde nemohu jinak, než Apple pochválit. Hodinky nemají tendence se zapatlávat a lesknou se pořád skvěle. Ano, při bližším pohledu na nich mohu spatřit sem mastnotu z pokožky, ale jednak ji nijak nepřitahují a pak se také nejedná o velké plochy, takže na hodinkách není tolik vidět.

Nový OLED displej

V Cupertinu mákli nejen na rozměrech, ale i na kvalitě zobrazovače, který se může pochlubit lepšími pozorovacími úhly bez zkreslení barevného podání. Ano, dokud na displej vidím, a to z libovolného úhlu, čas i ostatní údaje bez problému přečtu, toť vše, co k tomu mohu říct.

Apple si samozřejmě pomáhá k lepší výdrži snížením obnovovací frekvence až na 1 Hz. Toto se děje vždy při pohasnutí displeje, kdy třeba bílý ciferník změní barvu na černou, což se opět děje z úsporných důvodů – černé body nepotřebují podsvícení.

Další novinky

V Cupertinu se rovněž rozhodli vylepšit zvuk hodinek, a to zejména jeho hlasitost. Reproduktor je mnohem větší než u předchůdců a ano, na hlasitosti je to hodně znát. Údajně je možné skrze Apple Watch 10 poslouchat i hudbu, což je sice pravda, ale běžet parkem s hrajícími hodinkami působí trochu zvláštně. Podání navíc není kdoví jaké, takže minimálně u mě stále vítězí sluchátka.

Apple Watch 10
Zdroj: Jindřich Pražák

Novinkou jsou i aplikace související s vodou. To, kdy je příliv a odliv, je v našich podmínkách trochu nepoužitelné, ale třeba hloubku potopení Apple Watch 10 změřit umí. Hádám ale, že potápěči sáhnou spíš po profi přístrojích a plavci zase po vrcholném modelu Ultra, který to zvládá rovněž.

Rychlejší nabíjení

V našem testu rychlosti nabíjení jsme se přesvědčili, že Apple nám neřekl úplně celou pravdu. Na 80 % se sice hodinky nabijí za 30 minut, ale pokud je vybijete úplně do mrtva, bude to spíš k padesáti minutám. Nic to ale nemění na faktu, že se doplňování energie významně zrychlilo.

Na mé používání, kdy mám zařízení na ruce celý den a slouží spíš jako notifikační centrum, se mi zatím nestalo, že bych baterii vybil. Čtyřikrát za týden k tomu absolvuji zhruba hodinu a půl sportovního výkonu. Při tomto režimu používání mi stačí dát je na zhruba 30 minut na nabíječku ráno než se osprchuji a obléknu a pak na zhruba tu samou porci času večer, než se jdu nachystat na kutě.

Posun správným směrem

Stejně jako s novými iPhony se to má letos i s Apple Watch. Rychlost běhu systému je ukázková, není co vyknout. Větší vylepšení však chybí. Vadí nám to? Popravdě ani ne. Pokud máte třeba Apple Watch 6 a zvažujete upgrade, poslužte si, desítky jsou skvělé. Ale z devítek by mi to připadalo malinko zbytečné, až skoro bezdůvodné.

Co nás v redakci potěšilo, je cena. Úplný základ, to znamená displej 42 mm je za 11 490 korun. Pokud chcete 46mm zobrazovač, dáte za Apple Watch 10 stále poměrně příjemných 12 290 korun. Za cellular funkci, tedy možnost příjmu telefonního a datového signálu ze sítě operátora se připlácí vždy 3000 korun. Titanové Apple Watch 10 mají tuto funkčnost vždy a vyjdou na 19 990 korun, respektive na 21 490 korun v případě 46mm varianty.

Zdroj: Apple, autorský text
Obrázky: Jindřich Pražák

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *