- Už nějakou dobu testujeme iPhone 16
- Zaměřili jsme se na největší novinku, kterou je Camera Control, tedy samostatné tlačítko pro ovládání fotoaparátu
Obsah článku
Jestli iPhone v něčem vyniká, je to kvalita focení a natáčení videa. Ne vždy tomu tak bylo a popravdě minimálně v pořizování fotek není papírově tento smartphone nejlepší. Obecně však asi nenajdete lepší zařízení pro tvorbu obsahu v terénu, tedy pakliže s sebou nechcete tahat profi kameru a zrcadlovku.
Apple se samozřejmě snaží své produkty vylepšovat a jedním z největších odlišností iPhone 16 od předchůdců je tlačítko Camera Control. Samozřejmě jsme byli celí lační novinku vyzkoušet a s tlačítkem jsme nějaký čas experimentovali.
Používání je někdy problematické
Náš závěr bohužel není tak rozjuchaný, jako byla prezentace z Cupertina. První dny používání byly ve znamení zvykání si na něco nového. Na těle iPhonu totiž přibyla ploška, kterou není úplně dobré mačkat, pokud se nechystáte fotit. Jenže hned několikrát se mi stalo, že jsem si třeba četl večer v posteli na telefonu zprávy a omylem jsem tlačítko stiskl částí dlaně pod palcem. Může to být jenom má anatomická nebo uživatelská nezvyklost, ale v případě předchozích iPhonů jsem tento problém jednoduše neměl.
Co je velmi fajn, je rychlost. Dřív když jsem spěchal a pořízením fotky, tak jsem musel vytáhnout telefon z kapsy, na zamknutém displeji stisknout symbol fotoaparátu, případně iPhone rovnou odemknout a aplikaci spustit z plochy. Pak už jsem mohl pořizovat fotky ťukáním na virtuální spoušť na displeji. iPhone 16 tohle mění. Už při vytahování z kapsy stisknete Camera Control tlačítko, namíříte a dalším stiskem toho samého tlačítka fotíte. Ano, na momentky je to super, o dvě vteřiny vám to pořízení fotky urychlí, což je někdy celá věčnost.
Zatím neostří
Jenže pak je tu problém s ostřením. Ten je dočasný, přesto ho musím zmínit. Apple totiž sliboval, že Camera Control při jemném stisku zaostří na vybrané místo. Zatím to tak není, přijde to v aktualizaci iOS, a to kdoví kdy. Tuším problém se tím, že tlačítko jako takové není vícepolohové (takto to má třeba Sony na svých smartphonech – slabší stisk zaostří, silnější pořídí fotku). Apple tak musí spoléhat na detekci síly stisku, což asi vyžaduje delší ladění.
Ovládání přepínání funkcí a zoomu je zpočátku trochu zmatečné, ale pak si zvyknete. Na druhou stranu, zde už musím konstatovat, že rychlost používání není nic moc. Pokud jste na záběr připraveni, víte co a jak budete fotit, je to v pohodě. Jenže vy si třeba hrajete s nastavením clony a najednou chcete záběr oddálit. Což znamená lehce dvakrát stisknout Camera Control s tím, že z něj nesmíte sundat prst, ale ani ho nesmíte stisknout úplně. Takto se dostanete do menu, kde přepínáte mezi funkcemi, posunete prst po tlačítku, najdete zoom a opět dvakrát lehce stisknete prstem. Od té chvíle posunem prstu přibližujete nebo oddalujete obraz.
Že by to bylo rychlé, se říct nedá. A už vůbec nelze říct, že byste byli něco takového schopni dělat jinak než v klidu. Za jízdy na lyžích to nedáte, rozhodně ne na poprvé.
Camera Control – nešlo by to zjednodušit?
Možná by bylo fajn, udělat v menu nastavení volbu pro Camera Control. Kdo chce, mohl by mu nechat všechny funkce (včetně budoucího ostření) a kdo má radši jednodušší řešení, třeba by ocenil, kdyby tlačítko umělo jenom zaostřit a posloužilo jako spoušť. Případně by se posunem prstu ovládal zoom. Přepínat mezi různými funkcemi už nám připadá jako příliš komplikované a složité, zejména pro starší nebo méně technicky zdatné uživatele. Ve finále jsem přešel do režimu, že nové tlačítko používáme akorát pro zapnutí fotoaparátu a vše ostatní už řeším jako dřív. Maximálně, když si vzpomenu, používám Camera Control jako spoušť. Všem jeho vymoženost jsem ale na chuť nepřišel.
Zdroj: autorský text
Obrázek: Jindřich Pražák