- Variabilní clona umožňuje regulovat množství světla, které se dostane na snímač fotoaparátu
- Lze tím ovlivnit zejména efekt hloubky snímku, tedy rozostření pozadí
- iPhone 17 má mít variabilní clonu
Informací kolem iPhone 17 se v posledních dnech objevilo překvapivě hodně, s trochou nadsázky by se dalo říct, že je to možná očekávanější zařízení než iPhone 16. Krom skládacího modelu ve stylu Samsung Flip bychom se měli dočkat i minimálně jednoho smartphonu z řady iPhone 17, který dostane variabilní clonu.
K čemu je dobrá variabilní clona?
Clona ovlivňuje množství světla, které se v průběhu expozice dostane na snímač. Funguje to podobně jako lidské oko, které má také svoji clonu v podobě zornice. Ta reguluje množství světla, které se dostane na sítnici. Za šera nebo tmy, se zvětší, aby se do oka dostalo světla více. Na přímém slunečním světle se zase zmenší, protože světla je dostatek. Fotoaparáty mají tu výhodu, že krom clony si mohou pomoci ještě dalšími nástroji a menší množství světla kompenzují třeba prodloužením expozice.
iPhone 17 jako smartphone s nejlepším fotoaparátem?
V každém případě je variabilní clona něco, co ocení zejména profesionální fotografové a nadšenci. Umožňuje totiž krom jiného i plynule měnit efekt rozostření pozadí snímku. Pokud ji iPhone 17 dostane, byl by to další posun v kvalitě fotografií a možnostech focení. Dočkat bychom se měli na podzim roku 2025.
Zdroj: The Information
Obrázky: Midjourney, YouTube/Apalapse