Apple Intelligence e EU
  • Přeregulované prostředí Evropské unie brání nasazení některých technologií.
  • Jednou z budoucích obětí je Apple Intelligence, tedy umělá inteligence od Applu.
  • Dočkáme se jí pravděpodobně se znatelným zpožděním.

U Siri v češtině chápeme, že Apple asi nemá jako jednu z priorit řešit dosti složitý jazyk pro pár milionů lidí, kteří jím komunikují. Jenže překážky jsme si vytvořili i my sami v EU nadměrnými regulacemi a omezením týkajících se běžného života víc a víc. Jedním z nich je i Digital Markets Act (DMA), což je regulace namířená hlavně proti gigantům typu Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta a Microsoft.

Apple je příliš velký a příliš úspěšný

Problém je v tom, že Apple je takzvaný „gatekeeper“. To zjednodušeně znamená, že má velmi silnou hospodářskou pozici a velké množství zákazníků, kteří používají jeho produkty. Má tedy obří vliv na to, kolik lidí bude jeho technologie používat, přičemž Brusel automaticky předpokládá, že toho Apple (ale i ostatní gatekeepers) budou zneužívat a nepustí do svých systémů konkurenci, případně ji znevýhodní.

O co tedy přijdeme, jenom o Apple Intelligence?

  • Apple Intelligence bude prioritizovat služby Apple třeba při vyhledávání trasy v mapách nebo při vyhledávání hudby, logicky. To podle DMA nesmí, takže pro EU bude třeba speciálně iOS upravit, aby si uživatel mohl vybrat, jakou službu bude umělá inteligence prioritizovat.
  • Zrcadlení iPhone na Macu se bere rovněž jako prohřešek proti DMA. Zde úplně netušíme, jak si s tím v Cupertinu poradí. Podle Bruselu by iPhone měl umožnit zrcadlení i na strojích s Windows, což s sebou nese bezpečnostní rizika a těžko lze očekávat, že by na to v Applu přistoupili.
  • Sdílení obrazovky z iPhone na jiném iPhone je rovněž obří problém. Podle DMA by to mělo být dostupné i pro jiné platformy, tedy pro Android. Nedoufáme, že by Apple toto umožnil.

Poděkujte Bruselu

Nezbývá než si povzdychnout nad tím, kam jsme to dopracovali. Snažíme se (respektive Brusel se snaží) potlačovat jakýkoliv monopol, a to i monopol zdánlivý. Spousta regulací není reakčních, ale preventivních, takže jsou tvořené už tehdy, kdy ještě ani zdaleka nejsou potřeba a nevíme, jestli kdy potřeba budou. DMA je paskvil, který občany EU reálně okrádá o možnosti. A nejen je, bity jsou i firmy a technologické startupy. Není divu, že se Evropě v posledních letech investoři a inovátoři obloukem vyhýbají. Apple Intelligence se tedy dočkáme se zpožděním (rozhodně ne tento rok) a patrně v dost omezeném rozsahu.

Zdroj: Macrumors
Obrázek: Midjourney

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *